Sokołów

Laudatio in honorem Sancti Rocchi. Koncert poświęcony św. Rochowi w Sokołowie Podlaskim

26
kwi 2024

W sobotę, 11 maja o godzinie 19:00 w sokołowskiej konkatedrze odbędzie się uroczysty koncert poświęcony świętemu Rochowi – Patronowi Miasta Sokołów Podlaski z okazji 600-lecia nadania praw miejskich.

30 marca 1424 roku z rąk Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda Sokołów Podlaski otrzymał prawa miejskie. Dla podkreślenia doniosłości jubileuszu 600-lecia praw miejskich Sokołowa zrodziła się idea stworzenia specjalnego utworu na cześć Patrona miasta. Święty Roch towarzyszy mieszkańcom Sokoła od kilku wieków i był dla nich pomocą w chwilach trudnych, szczególnie podczas epidemii. W 2024 roku, z okazji 600-lecia sokołowskiej parafii, papież Franciszek potwierdził swoją bullą patronat świętego nad Sokołowem Podlaskim.

Zadanie skomponowania dzieła powierzono wspaniałemu artyście Tomaszowi Radziwonowiczowi, który wielokrotnie występował w Sokołowie razem ze swoją orkiestrą Sinfonia Viva. Muzyk zgodził się i stworzył 8-częściowe dzieło do łacińskich modlitw pochodzących jeszcze z okresu średniowiecza.
To pierwsza tego typu współczesna polska kompozycja dedykowana świętemu Rochowi, a Sokołów dołączył do wąskiego grona miast, które otrzymały takie dzieło z okazji swego jubileuszu.

W murach sokołowskiej świątyni wybrzmi prapremiera 8-częściowego dzieła napisanego przez kompozytora Tomasza Radziwonowicza specjalnie na okazję jubileuszu. Kompozycja nosi tytuł „Laudatio in honorem sancti Rocchi” i zostanie wykonana przez: Orkiestrę SINFONIA VIVA pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, Chór Kameralny KOE pod kierunkiem Anety Mroczek, solistów: Zuzannę Nalewajek i Rafała Bartmańskiego oraz organistę Kamila Stecia.

Organizatorzy zapraszają na ten niezwykły wieczór wszystkich mieszkańców miasta i ziemi sokołowskiej. Będzie to okazja nie tylko do pięknych artystycznych przeżyć, ale także do wyrażenia wdzięczności za opiekę nad wszystkimi poprzednimi pokoleniami sokołowian i radości z powodu obecnego święta.

Wstęp bezpłatny.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Paweł Kryszczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.