Sokołów

20. Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

Kultura Wt. 29.08.2023 11:17:38
29
sie 2023

W dniach 4-10 września, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się 20. jubileuszowa edycja Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych.

Na siedem wrześniowych dni do Sokołowa Podlaskiego zawitają zespoły folklorystyczne z różnych zakątków świata: Meksyku, Łotwy oraz reprezentacja Polski. Na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz w sokołowskich szkołach odbędą się prezentacje festiwalowych zespołów, wśród których będzie również ZPiT “Sokołowianie”. Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne to nie tylko barwne występy prezentujące kulturę ludową i folklor, ale także rozmaite wydarzenia towarzyszące. Dla mieszkańców miasta oraz regionu przygotowaliśmy warsztaty taneczne, podczas których nauczą się tańca i zabaw z w/w krajów. Przewidywany jest również czas na wspólną integrację.

Program:

5 września godz. 18:00 | koncert inauguracyjny: wystąpią zespoły z Meksyku, Łotwy i Polski | miejsce: sala widowiskowa SOK
9 września godz. 16:00 | koncert galowy: wystąpią uczestnicy NSF oraz Zespół “Mazowsze” | miejsce: Stara Cukrownia
5-6 września | warsztaty i prezentacje artystyczne w sokołowskich szkołach

Bezpłatne wejściówki na koncert inauguracyjny dostępne w punkcie informacji SOK.

Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne – to międzynarodowy festiwal kultury i tradycji, na który przybywają zespoły i grupy taneczne z całego świata, a Sokołów Podlaski staje się najbardziej roztańczonym miastem na Mazowszu.

Przez pięć dni na scenach Sokołowskiego Ośrodka Kultury, szkół miejskich czy miejskim rynku, zaproszone zespoły prezentują elementy swojej kultury narodowej i regionalnej. Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne są praktyczną lekcją na temat kultur i tradycji ludowych poszczególnych narodów. Nie brakuje również cennej wiedzy na temat polskich zwyczajów, którą dumnie przekazują odbiorcom tancerze z Reprezentacyjnego Zespołu Miasta Sokołów Podlaski ZPiT „Sokołowianie”.
W ramach NSF prowadzone są otwarte warsztaty taneczne i wokalne dla mieszkańców miasta i regionu, a także warsztaty z przedstawicielami dawnych, ginących już zawodów. Jednak nauka płynie w obydwie strony, dlatego również przybyli goście – uczestnicy festiwalu mają okazję dowiedzieć się czegoś nowego jak chociażby podczas wycieczki do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, czy w trakcie zajęć przygotowanych przez młodzież szkolną, która zapoznaje przybyłych gości z polską tradycją i kulturą.
Spotkania te, cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców naszego regionu jak również dla zagranicznych zespołów, które co roku z dużym wyprzedzeniem zapowiadają przyjazd do naszego miasta.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Paweł Kryszczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.