Sokołów

Koncert w sokołowskiej konkatedrze "Laudatio in honorem Sancti Rocchi”/FOTO

Kultura Wt. 14.05.2024 09:38:16
14
maj 2024

W sobotę, 11 maja w sokołowskiej konkatedrze odbył się wyjątkowy koncert. Wzruszająca muzyka poświęcona była św. Rochowi, Patronowi Miasta Sokołów Podlaski z okazji 600-lecia nadania praw miejskich.

W murach sokołowskiej świątyni miało miejsce prawykonanie 8-częściowego dzieła napisanego przez kompozytora Tomasza Radziwonowicza specjalnie na okazję tego jubileuszu.

Kompozycja nosi tytuł "Laudatio in honorem Sancti Rocchi” i razem z innymi utworami, jakie wybrzmiały podczas koncertu, została wykonana przez: Orkiestrę SINFONIA VIVA pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicz, Chór Kameralny KOE pod kierunkiem Anety Mroczek, solistów: Zuzannę Nalewajek, Rafała Bartmańskiego i Annę Mitura, organistę Kamila Stecia, sokołowianina, który na co dzień pracuje w warszawskim kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu oraz w Kaplicy Prezydenta RP.

Ten niezwykły wieczór był okazją nie tylko do głębokich artystycznych przeżyć, ale także do wyrażenia wdzięczności za opiekę nad wszystkimi poprzednimi pokoleniami sokołowian i radości z powodu obecnego święta.

Na koniec wieczoru, maestro Tomasz Radziwonowicz został nagrodzony przez Panią Burmistrz Iwonę Kublik specjalną kryształową statuetką 600-lecia w dowód uznania za przepiękną kompozycję stworzoną dla naszego miasta.

Idea:

20 kwietnia 1424 roku z rąk Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda Sokołów Podlaski otrzymał prawa miejskie. Dla podkreślenia doniosłości jubileuszu 600-lecia praw miejskich Sokołowa Podlaskiego zrodziła się idea stworzenia specjalnego utworu na cześć Patrona miasta.

Święty Roch towarzyszy mieszkańcom Sokołowa Podlaskiego od kilku wieków i był dla nich pomocą w chwilach trudnych, szczególnie podczas epidemii. W 2014 roku, z okazji 600-lecia sokołowskiej parafii, papież Franciszek potwierdził swoją bullą patronat świętego nad Sokołowem Podlaskim.

Zadanie skomponowania dzieła, Sokołowski Ośrodek Kultury powierzył Tomaszowi Radziwonowiczowi, który wielokrotnie występował razem ze swoją orkiestrą Sinfonia Viva w Sokołowie Podlaskim. Muzyk zgodził się i stworzył 8-częściowe dzieło do łacińskich modlitw pochodzących jeszcze z okresu średniowiecza.

To pierwsza tego typu współczesna polska kompozycja dedykowana świętemu Rochowi, a Sokołów Podlaski dołączył do wąskiego grona miast, które otrzymały takie dzieło z okazji swego jubileuszu.fot. Paweł Kryszczuk/Sokołowski Ośrodek Kultury

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.