Sokołów

Sokołów Podlaski: koncert edukacyjny „Jazz dzieciom”

Kultura Pt. 10.05.2024 12:57:46
10
maj 2024

W czwartek, 9 maja wspólnie z Mazowieckim Instytutem Kultury, Sokołowski Ośrodek Kultury zaprosił dzieci z sokołowskich przedszkoli i szkół na koncert edukacyjny „Jazz dzieciom”.

Podczas koncertu krakowski zespół Playing Family przedstawił młodym widzom historię początków jazzu, zaprezentował instrumenty, na których grali muzycy, opowiedzieli o historii ich powstania, budowie i technice gry. Wszystko to zostało okraszone przykładami muzycznymi z bajek, filmów, seriali i najbardziej znanych motywów melodycznych z zakresu danego instrumentu.

Artyści zaangażowali młodą widownię w twórczą interakcję, wspólne muzykowanie (dzieci mogły spróbować zagrać na niektórych instrumentach).

Na koniec koncertu muzycy i dzieci uczestniczyli w specjalnej paradzie wzorowanej na tych, które odbywały się w Nowym Orleanie w początkach XX wieku, kiedy powstawał jazz.

„Jazz dzieciom” to edukacyjny projekt koncertów dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym przedstawiający historię początków jazzu. Realizowany jest przez krakowski zespół Playing Family, który powstał w Krakowie w 1964 r. i oryginalnie wykonywał głównie jazz tradycyjny, z epoki lat 20-tych i 30-tych XX wieku.

W roku 2021 zespół reaktywował się w całkiem odnowionym składzie, choć z istotnymi koligacjami: Leszek Nowotarski (syn lidera oryginalnego składu) – saksofon, Robert Szczerba (absolwent klasy puzonu prof. Andrzeja Czechowskiego) – puzon, Piotr Nowak – trąbka, Szymon Wojnarowicz – fortepian, Szymon Frankowski – kontrabas, Michał Peiker – perkusja.

Członkowie zespołu to zawodowi nauczyciele, na co dzień pracujący z młodzieżą w placówkach szkolnych i oświatowych.

PLAYING FAMILY:

Piotr Nowak- trąbka
Leszek Nowotarski- saksofony, klarnet
Robert Szczerba- puzon
Szymon Wojnarowicz – fortepian
Szymon Frankowski- kontrabas
Michał Peiker- perkusja

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Paweł Kryszczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.