Sokołów

Kuba Szczęśniak o Wyspie Wielkanocnej

Region Śr. 15.05.2024 11:14:11
15
maj 2024

We wtorek, 14 maja, odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżnika działającego w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Tym razem Kuba Szczęśniak zabrał klubowiczów do jednego z najbardziej odizolowanych zakątków świata – na Wyspę Wielkanocną.

Kuba opowiedział o historii Wyspy od czasów najstarszych, poprzez historię odkrycia, kolonizację, aż do pierwszej dekady XXI wieku. Nie zabrakło także informacji o czasach nam współczesnych, przynależności administracyjnej i tendencjach separatystycznych.

Gość Klubu Podróżnika zaprezentował konkurencyjne teorie zasiedlenia Wyspy, strukturę społeczną przed inwazją Europejczyków oraz wierzenia religijne. W jego opowieściach pojawili się bogowie Wyspy Wielkanocnej, kult Człowieka Ptaka – Tangata Manui wyścig po pierwsze jajo ptaka Manutara, tajemnicze pismo oraz słynne posągi Moai.

Spotkanie odbyło się w Kawiarni Filmowa – Art Café.

Jakub Szczęśniak

Podróżnik, fotograf, religioznawca, na podróżniczych szlakach od najmłodszych lat (odwiedził 100+ krajów i terytoriów), od lat prowadzi projekty charytatywne własnego autorstwa. W 2020 roku obronił doktorat z dyscypliny nauki o kulturze i religii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Paweł Kryszczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.