Sokołów

Sokołów Podlaski: rocznica ogłoszenia św. Rocha patronem miasta

Region Wt. 24.08.2021 11:47:24
24
sie 2021

22 sierpnia, z okazji VI rocznicy ogłoszenia św. Rocha patronem Sokołowa Podlaskiego, została odprawiona Msza święta w intencji mieszkańców.

W uroczystości wzięło udział wielu mieszkańców oraz przedstawicieli organizacji i instytucji. Po Mszy św. delegacje, na czele z burmistrzem. Bogusławem Karakulą, złożyły kwiaty pod pomnikiem św. Rocha na Skwerze ks. Pielasy.

Sierpień jest miesiącem szczególnym dla mieszkańców Sokołowa za sprawą św. Rocha, który od 2015 roku jest patronem miasta.

24 kwietnia 2014 roku, w imieniu mieszkańców miasta, Przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Hardej i Burmistrz Bogusław Karakula skierowali w tej sprawie prośbę do ks. Biskupa Antoniego Dydycza. 16 marca 2015 roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej, w imieniu Ojca Świętego Franciszka, ogłosiła św. Rocha patronem u Boga dla Sokołowa Podlaskiego.

Uroczyste ogłoszenie tego wydarzenia miało miejsce 16 sierpnia 2015 roku, w uroczystość odpustową, w Konkatedrze Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie. Po uroczystej mszy świętej odsłonięcia kamiennego posągu św. Rocha w Sokołowie Podlaskim dokonali bp Tadeusz Pikus, ks. Andrzej Krupa, senator Maria Koc, Burmistrz Bogusław Karakula oraz przedstawiciel firmy „Sokołów SA”. Aktu poświęcenia dokonał bp Tadeusz Pikus, a reprezentacja sokołowskich rodzin złożyła pod nim kwiaty.

Św. Roch jest patronem rolników, lekarzy i więźniów oraz jest uważany za opiekuna zwierząt domowych i przedstawiany jako młody pielgrzym lub żebrak, w łachmanach, z torbą pielgrzyma i psem liżącym jego rany.

Historia kultu św. Rocha w Sokołowie Podlaskim rozpoczęła się w XVIII wieku, gdy za jego przyczyną dokonały się cudowne zdarzenia, związane z ocaleniem od zarazy. Wizerunek świętego znajdował się w sokołowskim drewnianym kościółku. Świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego, w miejsce zburzonego w czasie wojny kościoła pw. św. Michała Archanioła. W 1980 roku przeniesiono go do Przeździatki. Obecnie obraz Św. Rocha znajduje się w sokołowskiej konkatedrze. Tam także są relikwie, umieszczone w okazałym krzyżu. Św. Rochowi sokołowianie powierzali wszelkie sprawy dotyczące ich życia i wielokrotnie doświadczali jego pomocy. Jednym z największych świąt w mieście stał się odpust św. Rocha.

Od 2015 roku sokołowianie spotykają się, aby podziękować św. Rochowi za opiekę i wstawiennictwo. Coroczne uroczystości gromadzą przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, organizacji, instytucji i mieszkańców.









Źródło: UM Sokołów Podl.
[MSz]

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.