Sokołów

Uczniowie z Sokołowa Podlaskiego skonstruowali najbardziej niesamowitą maszynę

Region Pt. 26.04.2024 14:30:04
26
kwi 2024

Politechnika Białostocka rozstrzygnęła konkurs „Niesamowita Maszyna” i wręczyła zwycięzcom 5 tys. złotych oraz indeksy na studia. Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Niesamowita Maszyna” organizowanego przez Politechnikę Białostocką odbył się 25 kwietnia. Wzięło w nim udział dziewięć niezwykłych konstrukcji. Swoje własne wersje maszyny Rube'a Goldberga zbudowali uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z Białegostoku, Opoczna, Gronowa, Sokółki, Moniek, Sokołowa Podlaskiego, Ełku oraz miejscowości Dobrodzień.

Zaczyna się od wiązki lasera, który uruchamia zapadnię i uwalnia magnesy neodymowe. Potem jest jeszcze ciekawiej… Rozpędzona za pomocą indukcji elektromagnetycznej kulka wlatuje do akceleratora, toczy się po spirali i uruchamia tablicę Daltona. Następnie w ruch idą czujniki oraz skrzydła wentylatora, który napędza łódkę przepływającą mini zbiornik. A na końcu obserwatorom ukazuje się logo Politechniki Białostockiej.

Tak działa „Magnetron”, czyli konstrukcja która wygrała tegoroczną, już szóstą edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Niesamowita Maszyna” ogłoszonego przez Politechnikę Białostocką. Jej autorzy: Bartosz Ławecki, Michał Matwiejczuk i Hubert Wróblewski, uczniowie klasy I A w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim zaprezentowali ją jury podczas wielkiego finału konkursu 25 kwietnia.

– Elektronika to moja pasja. Zebrałem kolegów i wspólnie zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy tę maszynę. Najbardziej jestem dumny z tego, że to wszystko zadziałało, łącznie z gliceryną, która dała efekt dymu przy okazji uruchamiania wiązki laseru. Była za mała, żeby ją było wyraźnie widać. Stąd ten pomysł. Resztę elementów, można poznać na lekcjach fizyki – mówił Hubert Wróblewski.

Chłopców dzieli od matury oraz decyzji o wyborze uczelni jeszcze kilka lat. Deklarują jednak, że zainteresowań nie zmienią i chcą w przyszłości studiować na kierunkach związanych z elektrotechniką, mechatroniką, czy automatyką i robotyką.

– Już po raz szósty mamy okazję podziwiać niesamowite rozwiązania, zbudowane przez młodych pasjonatów techniki. Ten konkurs od początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dla nas rywalizacja pod hasłem „Niesamowita Maszyna” jest o tyle ważna, że właśnie dla takich kreatywnych i odważnych osób jak uczestnicy konkursu, chcemy stwarzać w Politechnice Białostockiej warunki do rozwoju osobistego, rozwoju pasji naukowych, technicznych i innych. Chcemy także kształcić kadry inżynierskie: pełne nowych pomysłów, otwarte na wyzwania i przede wszystkim takie, które potrafią wyjść poza szablony – mówiła otwierając wydarzenie Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

W konkursie „Niesamowita Maszyna” Politechniki Białostockiej wystartować mogli uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Aby wziąć w nim udział należało stworzyć urządzenie, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału. Takich prac w VI edycji konkursu zgłoszono 12, do finału zakwalifikowano 10. Ostatecznie w finałowych prezentacjach, w holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej zaprezentowano 9.

Młodzi konstruktorzy prezentowali działania maszyn i opowiadali o nich komisji konkursowej w składzie: dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB – Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej; dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB – Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej; Rafał Rudnicki – zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku; Agnieszka Sakowicz-Stasiulewicz – kierownik Działu Promocji Politechniki Białostockiej; dr inż. Jan Godlewski – przedstawiciel Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej; dr inż. Julita Krassowska – przedstawicielka Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej; dr inż. Adam Kotowski – przedstawiciel Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej; dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB – przedstawiciel Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej; dr inż. Paweł Dzienis – przedstawiciel Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

W pracach uczniów doceniano m.in. złożoność urządzenia, wykorzystanie zjawisk i sposobu ich połączenia, a także pomysłowość i estetykę wykonania. Zwycięzcy oprócz indeksów na wybrane kierunki studiów I stopnia w Politechnice Białostockiej otrzymali czek na 5 tys. złotych. Nagrodę przekazano także szkole, w której uczą się zwycięzcy konkursu oraz mentorowi zwycięskiej drużyny. To odpowiednio 1 tys. i 500 złotych. Za zajęcie drugiego miejsca uczelnia przyznała laureatom 2 tys. złotych. Za miejsce trzecie – 1500 złotych.

Lista laureatów 6. edycji ogólnopolskiego konkursu „Niesamowita Maszyna”:
Miejsce 1 maszyna „Magnetron”, którą skonstruowali Bartosz Ławecki, Michał Matwiejczuk, Hubert Wróblewski, uczniowie klasy IA w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim Opiekun: Jarosław Krakowski;
Miejsce 2 maszyna „Niesamowita maszyna Gronowiak”, którą zbudowali Oskar Jaskulski i Sebastian Urbański, uczniowie pierwszej kasy Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Opiekun: Artur Szarszewski;
Miejsce 3 maszyna „FAST BLAST 5000”, którą zbudowali Daniel Madej, Dominik Karkocha, Wiktor Piekarski, uczniowie klasy IV z Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie. Opiekunem zespołu jest Justyna Polak-Śmigiel.


Źródło: Politechnika Białostocka
Foto: Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Aga... Niedz. 28.04.2024 18:21:51

BRAWO. Zdolną mamy młodzież.