Sokołów

Zakończenie roku akademickiego 2023/2024 Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Region Pt. 31.05.2024 11:01:08
31
maj 2024

W środę 12 czerwca o godzinie 17:00 rozpocznie się zakończenie roku akademickiego 2023/2024 Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W programie zaplanowano koncert oraz prelekcję o sztuce.

W pierwszej części spotkania odbędzie się koncert pt. „Radość najpiękniejszych lat”. Na scenie wystąpią: Anna Maria Maliszewska – fortepian, śpiew, Marta Dąbrowska – skrzypce, Kamila Dąbrowska – flet poprzeczny.

Druga część to wykład o czterech żywiołach w sztuce Doroty Pikuli-Kuziak, historyk sztuki, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

Cztery żywioły. Ich niewyobrażalna, a niekiedy porażająca moc i piękno zachwycają poetów i malarzy od zarania ludzkości. Filozofowie starożytni uważali, że dopiero przez ich zmieszanie tworzą się rzeczy materialne.

Żywioł wody nadawał np. rzeczom płynność (i był częścią np. roztopionego metalu). Z kolei żywioł ziemi nadawał ciężar.

Poszczególne żywioły łączono z różnymi zasadami, cechami charakteru, symbolami, ciałami niebieskimi. W sztukach pięknych żywiołom odpowiadały konkretne kolory: biały to woda, czarny to ziemia, czerwony to powietrze, a żółty oddawał ogień.

Bez tych czterech żywiołów nie ma jednak życia na ziemi. Niechby zabrakło tylko jednego z nich… Jak żyć bez powietrza? A jak namalować powietrze? Czy chodzi o obłoki, ich kolor i strukturę? Czy jednak nie tylko… A woda, ziemia?

Jak przedstawić w sztuce ogień? Czy wystarczy namalować płomienie, czy to, co one czynią płonąc? O tym opowie Dorota Pikula-Kuziak wprowadzając słuchaczy w ten rozległy i wielowymiarowy temat w sztuce.

Dorota Pikula-Kuziak - historyk sztuki, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Autorka licznych artykułów i wykładów dla przewodników warszawskich, nauczycieli, uczniów a także studentów UTW w wielu miejscowościach popularyzujących sztukę, jej symbolikę, rolę i piękno; autorka książki „Tańcem oczarowana. Wspomnienia o Ziucie Buczyńskiej (1910-2002)” przybliżającej postać niezwykłej tancerki pochodzącej z Siedlec.

Laureatka prestiżowych nagród: Nagrody im. L. Benedyktowicza, Wawrzynu Sieleckiego i Złotego Jacka, będących wynikiem docenienia jej zaangażowania w pracę i pasję.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Paweł Kryszczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.