Wybory

Prezydent Andrzej Duda w orędziu: Zdecydowałem o powierzeniu funkcji marszałka seniora posłowi Markowi Sawickiemu z PSL

Sokołów Pon. 06.11.2023 21:05:07
06
lis 2023

Prezydent Andrzej Duda poinformował w orędziu emitowanym w ogólnopolskich mediach, że Marek Sawicki z PSL będzie marszałkiem seniorem nowej kadencji Sejmu. Poprowadzi pierwsze obrady niższej izby parlamentu. "Przyznam, że zaskoczyła mnie propozycja Pana Prezydenta Andrzeja Dudy" - napisał w mediach społecznościowych Marek Sawicki.

Jak argumentował Andrzej Duda, Marek Sawicki ma najdłuższy staż poselski, 30-letni. W przeszłości był ministrem rolnictwa. Zdaniem prezydenta polityk dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy. - Dlatego jestem przekonany, że godnie będzie reprezentował w tym szczególnym dniu posłów ze wszystkich ugrupowań, a pierwsze obrady nowego Sejmu będą przebiegać sprawnie i w uroczystej atmosferze - dodał Andrzej Duda.

"Przyznam, że zaskoczyła mnie propozycja Pana Prezydenta Andrzeja Dudy.  Jest mi niezmiernie miło i dziękuję za zaufanie. Z satysfakcją przyjmuję powierzoną mi funkcję. Będę działał zgodnie z Konstytucją i regulaminem Sejmu Rzeczpospolitej Polski" - napisał z kolei w mediach społecznościowych poseł Marek Sawicki.

Marek Sawicki został wybrany z listy komitetu wyborczego Trzecia Droga. Urodził się 1958 r. w Sawicach Dwór. Uczęszczał do Technikum Rolniczego w Sokołowie Podlaskim. Ukończył studia na wydziale rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. W 1997 ukończył studia podyplomowe w zakresie wspólnotowego prawa rolnego w instytucie prawa rolnego Polskiej Akademii Nauk. W 2006 r. uzyskał w Akademii Podlaskiej w Siedlcach stopień naukowy doktora. Od 1990 roku jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł na Sejm II, III, IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji. W latach 2007–2012 i 2014–2015 minister rolnictwa i rozwoju wsi. W ostatnich wyborach w okręgu siedlecko - ostrołęckim obejmującym powiaty: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, pułtuski, siedlecki, sokołowski, węgrowski i wyszkowski, uzyskał mandat z liczbą głosów wynoszącą 25 534.

Jest właścicielem indywidualnego gospodarstwa rolnego.


źródło: IAR, FB
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Axl rołs Śr. 08.11.2023 07:50:14

Teraz chwali PSL a przez 8 ostatnich lat była nagonka jak źle rządzili z PO. Nawet marszałka sejmu w 2015 nie dostali

Tomasz Wt. 07.11.2023 10:08:49

BRAWO PANIE POŚLE . SIEMIATYCZE GRATULUJĄ