Co mówią i pamiętają wybudzeni ze śpiączki?
Sokołów
Sob. 13.04.2024 13:22:21
13
kwi 2024
kwi 2024
„Obudzić Świadomość” - obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Sawicach pretekstem do rozmowy na temat realiów pacjentów przebywających w śpiączce. Rodziny i bliscy pacjentów w śpiączce będą mieli okazję spotkać się i zdobyć wiele cennych informacji na temat samej śpiączki jak i uzyskać wsparcie w temacie przyszłej opieki nad osobami wybudzonymi. Wydarzenie będzie miało miejsce już 18 kwietnia w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Sawicach. Jednym z kluczowych momentów spotkania będzie rozmowa z osobami, który wybudziły się ze śpiączki oraz ich bliskimi i chcą podzielić się swoim doświadczeniem.
Śpiączka, to stan który generuje wiele znaków zapytania, szczególnie u bliskich pacjenta, który się w nim znajduje. Rodzina zmaga się z niepewnością, czy bliski ich słyszy, czy czuje uścisk dłoni, czy wie, że przy nim są. Mierzą się również z obawami, jak będzie wyglądała ich rzeczywistość, gdy członek rodziny już wybudzi się ze śpiączki i czy podołają opiece nad nim.Na te i inne pytania odpowiedzą prelegenci, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się ze zgromadzonymi gośćmi. Jednym z tematów prelekcji będzie Co myśli, czuje i rozumie osoba w śpiączce, a poprowadzą ją Małgorzata Rodzeń - Dyrektor Rehabilitacji w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum i Paweł Adamkiewicz - Prezes Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum.
Poznamy też perspektywę dr Wojciecha Szala, specjalisty w zakresie neurologii, który jako pierwszy ma kontakt z najbliższymi poszkodowanego i jest łącznikiem między rodziną, a ośrodkiem.
12 MIESIĘCY – CZYLI CZAS MOBILIZACJI
Wydarzenie ma również na celu odpowiedzieć na pytanie dlaczego 12 miesięcy, podczas których pacjent przebywa na oddziale śpiączkowym, jest tak ważne, nie tylko dla samego chorego, ale przede wszystkim dla ich bliskich.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że pacjenci w śpiączce nie są jedynie bezwładnymi ciałami, które leżą w łóżku. Podczas pobytu w ośrodku podlegają starannej opiece medycznej, by zachować funkcje życiowe i minimalizować ryzyko rozwoju powikłań. Rehabilitacja i terapia są nieodłącznymi elementami ich nowego życia. Regularne ruchy ciała, aby zapobiec odleżynom, systematyczne ćwiczenia i odpowiednia opieka są niezbędne, aby utrzymać mięśnie w minimalnej sprawności. Zrozumienie tego procesu jest kluczowe dla budzenia naszej świadomości i zacieśniania więzi z takimi pacjentami oraz ich rodzinami. Nie możemy zapominać, że pacjenci w śpiączce to nie tylko wyzwanie dla personelu medycznego, ale również dla ich bliskich. Ich ogromne zaangażowanie i wsparcie pozwala im przetrwać ten trudny okres. Często pozostają oni w niepewności, tęskniąc za odpowiedziami, które mogą nigdy nie nadejść. Jak możemy więc wspomóc tę niewidzialną społeczność pacjentów i ich rodzin?
Przedstawiciele Fundacji Votum opowiedzą o możliwościach i perspektywach pacjenta po 12 miesiącach pobytu w placówce. Wyjaśnią, co w tym czasie może zrobić rodzina i bliscy, by zapewnić pacjentowi jak najlepsze warunki rehabilitacji i rekonwalescencji po opuszczeniu oddziału śpiączkowego.
SPOTKANIE Z WYBUDZONYMI
Swoimi doświadczeniami i wspomnieniami podzielą się wybudzeni pacjenci z Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Sawicach. Czy słyszeli oni słowa bliskich, czuli ich obecność i dotyk? Szansa, by się tego dowiedzieć będzie już 18 kwietnia.
Wraz z rosnącą świadomością i większą empatią, możemy razem skierować uwagę na realia pacjentów w śpiączce. Dajmy im nadzieję, dajmy im poczucie, że nie są sami.
Organizatorami wydarzenia jest Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Sawicach.
0 komentarze