„Pożegnania” Wojciecha Jerzego Hasa
Kultura
Czw. 24.04.2025 13:23:52


24
kwi 2025
kwi 2025
W środę, 23 kwietnia w Sokołowie Podlaskim odbyło się kolejne spotkanie w ramach DKF “Zbyszek”. Tym razem widzowie obejrzeli film „Pożegnania” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Wypełnione alegoriami, surrealistycznymi obrazami i psychologicznymi portretami filmy Hasa, skłaniają do refleksji nad kondycją człowieka i świata. Nieustająco zachwycają, inspirują i fascynują.
PożegnaniaWiosna 1939 roku. Maturzysta Paweł, chłopak z dobrego domu, w ramach antymieszczańskiego, młodzieńczego buntu spędza wieczór w nocnym lokalu. Z poznaną tam fordanserką Lidką jadą potem do Podkowy Leśnej. W pensjonacie „Quo vadis” między młodymi zdaje się rodzić uczucie, przerwane jednak interwencją ojca Pawła, a wkrótce i wojną. Kilka lat później, już po powstaniu warszawskim, los zetknie ich znowu…
“Pożegnania” to nostalgiczny melodramat z historią w tle. Wykorzystująca gatunkowe konwencje autorska adaptacja głośnej powieści Stanisława Dygata. Pozostają też wciąż niezwykłą love story, z niebanalną parą kochanków i pierwszym powojennym przebojem wylansowanym przez kino, śpiewaną przez Sławę Przybylską niezapomnianą piosenką „Pamiętasz, była jesień” w tle.
Spotkanie poprowadził Sebastian Smoliński, krytyk filmowy.
Odrestaurowany cyfrowo film widzowie obejrzeli w ramach przeglądu filmów pt. “Has. Kroniki wyobraźni”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych z okazji 100. rocznicy urodzin reżysera.
“Has. Kroniki wyobraźni” to niepowtarzalna okazja do przypomnienia sobie, a niekiedy do odkrycia na wielkim ekranie twórczości tego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Wypełnione alegoriami, surrealistycznymi obrazami i psychologicznymi portretami dzieła, zmuszają do refleksji nad kondycją człowieka i jego miejscem w świecie. Nieustająco zachwycają, inspirują i fascynują. A idealnym miejscem dla tych „kronik wyobraźni” jest kino studyjne.
Sebastian Smoliński - krytyk filmowy i amerykanista. Regularnie publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, „EKRANach” i na Vogue.pl. Współautor kilku książek o tematyce filmowej. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast “Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”.
Zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Wykładowca Ośrodka Studiów Amerykańskich UW. Miłośnik kulinariów i kotów.
Zobacz Galerię
10 Zdjęć
0 komentarze