Sokołów

„Na ludowo, po naszemu…” w Sokołowie Podlaskim

13
sie 2024

Stowarzyszenie Słoneczko na rzecz osób niepełnosprawnych przy Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim organizuje wydarzenie kulturalne w ramach zadania publicznego pn. „Na ludowo, po naszemu…” w niedzielę, 25 sierpnia na terenie gospodarstwa rolnego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim przy ul. Parkowej 1.

W programie m.in.:
• od godz. 14:00 – pokazy rękodzieła ludowego.

- Pierwszy pokaz plecionkarstwa (wikliniarstwa) w wykonaniu twórcy ludowego Wiesława Kuskowskiego. Gdy artysta wyplata w plenerze, w trakcie kiermaszów czy jarmarków, uczestnicy chwalą go za mistrzostwo i prawdziwy artyzm. Pasji poświęca cały swój czas, przygotowuje najprzeróżniejsze, zróżnicowane wielkością i pojemnością koszyki, miski i dzbanki, a z wikliny jest w stanie wypleść chyba wszystko. Technika żeberkowo-krzyżowa nie ma dla niego ograniczeń. Uznany twórca w zdobył wiele nagród. Jest m.in. laureatem nagrody „Pro Masovia” Marszałka Województwa Mazowieckiego. Otrzymał również Srebrny Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP.

- Drugi pokaz wykona Małgorzaty Pepłowskiej, która należy do nielicznej obecnie grupy osób uprawiających trudną sztukę tkactwa dwuosnowowego. Należy do grona uczennic słynnej węgrowskiej tkaczki Dominiki Bujnowskiej (1903-1989), laureatki Nagrody im. Oskara Kolberga w 1981 r. Naukę wykonywania tkanin dwuosnowowych oraz poznawanie wypracowanego przez Dominikę Bujnowska wzornictwa, rozpoczęła w 1978 r. Twórczyni jest uznaną kontynuatorką stylu mistrzyni i ośrodka węgrowskiego, którego cechą formalną było wytwarzanie dwubarwnych dywanów-obrazów.
Plecionkarstwo w Polsce oraz tkactwo dwuosnowowe powiatu węgrowskiego znajdują się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

• godz. 14:30 – występ Pieśni i Tańca „Sokołowianie”,

• godz. 15:15 – Przegląd Kapel Ludowych, w którym wystapią: Żurawiacy, Dziki Sad oraz Chodowiacy.

Zadanie Publiczne pn. „Na ludowo, po naszemu…” dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.



Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.